Black Linen Harem Pants METP0030
Shipping to United States: Free
Linen Harem Pants - METP0030
- harem pants
- maxi fit
- loose linen pants
- side pockets
- zipper and button closure
- accent long decorative ties
- capris length
- length about 77 cm / 30.5 in
- color options
- great for summer
- made of 100% natural linen fabric
EXAMPLE: If you order size L which has a waist of 76 cm / 30 in , the final product will have waist measurements of about 78 cm / 30.6 in
https://metamorphoza.aweb.page/p/b1931463-339d-4217-977b-5471b836abc0
The item from the picture is size S. Our standard sizes are made for height of 170 cm / 5’7’’
SIZE GUIDE inches
Size XS: Waist= 25in/ Hip= 35in
Size S: Waist= 27in/ Hip= 37in
Size M: Waist = 28in/ Hip = 38.50in
Size L:Waist = 30in/ Hip = 40in
Size XL: Waist = 31.50in/ Hip = 42in
Size XXL: Waist = 33in/ Hip = 43.50in
Size 3XL: Waist = 34.50in/ Hip = 45in
Size 4XL: Waist = 36in/ Hip = 46.50in
Size 5XL: Waist = 38in/ Hip = 48in